Nazar Nedir?

Nazar yada  diğer adıyla kem göz canlı veya cansız bir varlığın başına kendisinin beklenmediği bir şekilde başına gelen kötü durumdur. Nazardan özellikle genç ve yeni evli çiftlerin, yeni doğmuş bebeklerin, hamile kadın veya hayvanların etkilendiği söylenir.

Nazar Belirtileri

1.Sürekli bitkinlik ve yorulma

Genellikle yetişkinlerde görülen bu nazar belirtisi kişide sürekli halsizlik isteği uyandırır. Bu durumda nazardan etkilenen yetişkin birey kendisini hayatın akışına karşı güçsüz hisseder ve kendine olan güvenini kaybedip bitkin düşer.

2.Devamlı huzursuzluk ve aksilik

Bu belirtide eski yaşantısında kişi ne kadar pozitif olsa bile artık huysuzluk ve aksilik belirtileri kendini oldukça belli eder. Herhangi bir durum sırasında yada olay karşısında normal bir tepki vermesi beklenen yetişkin celalleniyorsa ve olmadık şeylere kızıyorsa o kişi nazar etkisi altına girmiş olabilir.

3.Yemekten zevk alamama hali

Özellikle nazar değen bebeklerde ve çocuklarda etkisinin gösteren bu belirti azda olsa yetişkinlerde de görülür. Küçük yaşlardaki çocuklar diğer yaşıtlarına nazaran daha az yemek yeme istediği duyar, süt emmeyi istemezler, yetişkinlerde ise bu durum yemek yerken tat alamamadan kaynaklanır. NAZAR değmiş kişinin daha önceleri en sevdiği yemek dahi olsa masada tat almadan yerler yemeklerini.

4.Aynada kendi yansımanızı görünce bir anlık korkma

Kendisine nazar değen birçok kişi kendisin aynada görünce aynanın üzerinde bir buğukluk, bulanıklık hissine kapılır. Bu durum nazarın içinde bulundurduğu negatif enerjiyi aynaya yansıtması şeklinde değerlendirilir.

5.Ağlama isteği ve arzusu

Bulunduğunuz ortamda veya durumda elle tutulur hiçbir somut sebep yokken kişinin sürekli bir hüzün duygusu hissetmesi ve kötü bir şey olacakmış hissine kapılmasıdır bu belirti. Bu noktada nazar değmiş kişi bazen hıçkıra hıçkırarak ağlar ve kendisin ne kadar istese de ağlamasına engel olamaz.

Nazardan Nasıl korunuruz?

Nazar’dan koruduğuna inanılan uygulamalar toplumdan topluma değişiklik arz ediyor. En yaygın yöntemlerden biri hepimizin bildiği Medyum Zahide NAZAR boncuğu takmak veyahut üzerinde dua yazan muska gibi yazılı kağıtlar taşımaktır. Bir başka inanış ise evlenen çiftler nazardan kendilerinin koruyabilmek için karşı cinsin kıyafetlerini giyerler. Bazı Asyalı toplumlarda ise bu durum çocukların gözlerinin etrafına siyah boya sürülür. NAZAR en çok yiyip içerken etkiler diye bir inanışta vardır, zira ağız açıkken ruhun vücuttan daha kolay çıkacağına inanılır. Bu nedenle yemek yalnız başına veya yakın akrabaların yanında yenir. İslam dininde de bazı olaylarda nazardan korunmak için Müslüman toplumların en çok kullandığı yöntem ise evlerin girişlerine astığı Kur’an-ı Kerim ayetlerinden biridir.

Bir yorum bırakın